Flat Coated Retriever

Flat Coated Retriever 
Standard F.C.I. č. 121

Země původu: Velká Británie

Celkový vzhled:Bystrý, živý pes střední velikosti, inteligentního výrazu, který se vyznačuje silou bez nemotornosti a plemenným typem bez přílišné vyzáblosti.

Charakteristika:Všeobecně nadaný pes s vrozenými loveckými vlastnostmi, optimistický a přátelský, což ukazuje veselým pohybem prutu.

Povaha: Přátelský a klidný.

Hlava a lebka: Hlava je dlouhá a krásně tvarovaná. Lebka je plochá a přiměřeně široká, má nevýrazný stop, který nikdy nezdůrazňuje obličejové rysy. Čelisti jsou dlouhé a silné, schopné nést zajíce nebo bažanta.

Oči: Středně velké, tmavě hnědé nebo oříškově zbarvené. Inteligentního výrazu (kulaté, vypouklé oči jsou nežádoucí). Nejsou umístěny šikmo.

Uši: Malé, dobře nasazené, visí dolů podél hlavy.

Morda: Čelisti jsou silné, s dokonalým, pravidelným nůžkovým skusem, tzn. že horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelisti. Zuby jsou zdravé a silné.

Krk: Hlava je dobře nasazena na krku. Krk je poněkud delší a suchý. Je symetrický, šikmo vsazen do plecí, dobře přechází v linii hřbetu, což umožňuje snadný pohyb při slídění za kořistí.

Přední končetiny: Hrudník je hluboký a široký s dobře utvářeným hrudním košem, na kterém se mohou volně pohybovat ramena. Pohyb předních končetin je pravidelný. Přední končetiny jsou rovné a mají dobrý kosterní podklad.

Trup: Žebra jsou přiměřeně klenutá. Hřbetní linie je pevná, bedra jsou správně klenutá, krátká a široká. Měkký hřbet je vysoce nežádoucí. Zadní končetiny: Jsou svalnaté, správně zaúhlené, rovné. Postoj je pevný a široký. Kravský postoj je vysoce nežádoucí.

Tlapy: Kulaté a silné, prsty jsou sevřené a správně klenuté. Polštářky jsou tlusté a pevné.

Prut: Je krátký, rovný, dobře nasazený, vesele nesený, ale nikdy není nesen nad úrovní zádě.

Pohyb: Lehký, plynulý, přímý a vydatný při pohledu zepředu i zezadu.

Osrstění: Husté, jemné až středně hrubé, ale kvalitní. Přilehlé, jak je to jen možné. Končetiny a prut jsou dobře osrstěné, plné osrstění v dospělosti zvyšuje eleganci jedince.

Zbarvení: Pouze černé a hnědé.

Velikost: Hmotnost je upřednostňována v těžkých pracovních podmínkách: u psů 25-35 kg, u fen 25-34 kg.

Kohoutková výška: Psi 58-61 cm, feny 56-59 cm.

 

Povaha plemene

Flat coated retrívr je výborný lovecký a společenský pes. FCR je využívaný k myslivosti, záchranářským účelům nebo jako asistenční pes pro tělesně postižené, vhodný pro canisterapii.

S ostatními psy a domácími zvířaty se snáší velmi dobře. Nikdy neútočí. Se všemi, které potká na procházce, by si nejraději hrál. Cizí lidi vám ohlásí, ale u toho také zůstane.

 

Popis flat coated retrievra

Středně velký pes. Flat coated retrívr je ze všech retrívrů nejštíhlejší, má dlouhou a dobře tvarovanou hlavu s mírně širokou lebkou a dlouhými silnými čelistmi. Středně velké oči jsou tmavohnědé nebo kaštanové s inteligentním výrazem. Uši malé, po stranách přiléhající k hlavě. Hrudník je hluboký a široký. Končetiny volné, rovné, svalnaté. Krátký rovný ocas je nošen zdvižen. Má lehký, plynulý, přímý a vydatný pohyb při pohledu zepředu i zezadu.

 

Základní péče o psa

Výchova flat coated retrívra je poměrně jednoduchá, zvládnou to i děti. Je velmi chytrý a rychle učenlivý. Miluje plavání a aportování. Potřebuje dostatek pohybu. Pokud však na něj nemáte někdy čas, bez problémů se přizpůsobí. Jeho citlivá povaha bezpodmínečně vyžaduje jemné zacházení bez náznaku hrubosti.